Magnet

Śladami miejsca…

“Reduta Magnet” była ważnym punktem strategicznym łączącym Górny i Dolny Mokotów. Broniona była od 17 sierpnia do 22 września 1944 r. przez kompanię 02 „Withala” przy wsparciu kompanii B3 oraz grupę artyleryjską „Granat” i I dywizji Ułanów Jeleń. Kompania była skoncentrowana w gmachu fabryki „Magnat” przy ul. Promenada 1 i w zakładach samochodowych Zygmunta Popławskiego przy al. Belwederskiej 10. Była uzupełniona w rowy łącznikowe z wałami ochronnymi. Pod samą jezdnią był wykonany tunel, który umożliwiał bezpiecznie utrzymanie łącznika. Dolny Mokotów był rozległym terenem o braku stałej zabudowy, trudny do obrony zwłaszcza przy tak kiepskim zaopatrzeniu w broń, jaki mieli powstańcy.
źródło:http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/28009,warszawa-reduta-magnet-bruhn-werke.html
Śladami Baszty…

Fabryka “Bruhn-Werke” bez walk zostaje zajęta przez Zgrupowanie “Granat” oraz fabryka “Magnet” przez kompanię O2 “Withala”. Oddział PAL stawia barykadę na rogu ulic Czerniakowskiej i Kaszubskiej. Wywiązały się krwawe walki o Sielce. Niemcy posiadali czołgi, artylerię i cekaemy, razili powstańców z daleka. “Granat”, B-1, B-3 i pluton Pal wycofywali się od ul. Belwederskiej. Tak rozpoczęła się, trwająca kolejne pięć tygodni walka powstańczej „Reduty Belwederska – Magnet”.

“Skoncentrowano kompanię w solidnym gmachu fabryki “Magnet” i w zakładach samochodowych Zygmunta Popławskiego. Do tego gmachu przekopano na zapleczu rowy łącznikowe, które w dalszych wypadkach okazały się zbawienne i uratowały życie co najmniej kilkunastu obrońcom.[…]”
“Sześć dni i nocy nie zmrużyłem oka, cały czas pilnując należytego i szybkiego wykonania barykady. Budowla została wykonana fachowo i chroniła załogę przed kulami cekaemów oraz pociskami artyleryjskimi, którymi okładały ją nadciągające czołgi. Rowy łącznikowe z wałami ochronnymi uzupełniały barykadę.”

Niemcy zajmowali duży obszar dookoła “Reduty Magnet”, skarpa wzdłuż ul. Puławskiej od ul. Dworkowej do ul. Grottgera, sytuację powstańców pogarszała wolna przestrzeń, ok. 300m, przed barykadą. Umożliwiało to czołgom nieprzyjaciela i wozom pancernym celać bardzo celnie w powstańcze umocnienia, nie narażając się na zagrożenie z przeciwnej strony. Powstańcy broniący “Reduty” prócz zbudowanej barykady, okopów i tunelu, posiadali 1 cekaem, 1 “piata” i kilka pistoletów maszynowych.

źródło: Książka “Reduta Magnet” Eugeniusz Ajewski “Kotwa

źródło: szkice z książki “Reduta Magnet” Eugeniusz Ajewski “Kotwa”

Śledź dalej…

  1. Archiwum historii mówionej, wywiad z Eugeniuszem Ajewskim “Kotwa”- uczestnik walk w obronie Reduty Magnet, autor książki “Reduta Magnet”, projektant pomnika upamiętniającego “Redutę Magnet”, pomnika w Parku Dreszera, Pomnika PW na kopcu Powstania Warszawskiego oraz 6 innych pomników.

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/eugeniusz-ajewski,386.html

Następny adres: ul. Nabielaka 1a, tablica pamiątkowa

Dla spacerowiczów wirtualnych: Następny kod to: Tunel

Otwórz w Google Maps