Pożar

Śladami miejsca…

Kościół pw. św. Michała Archanioła podczas Powstania Warszawskiego (1944) uległ niemal całkowitemu zniszczeniu.

Gdy kompania O2 “Withala” obstawiała barykadę, Niemcy ostrzeliwując kościół spowodowali pożar. Powstańcy nie zważajac na ostrzała, ruszyli do pomocy przy gaszeniu pożaru. “Księża w sutannach na równiz chłopcami podawli kubły z wodą. Wśród ofiar byli zabici i ranni, lecz to nie odstraszało ratujących - śmierć groziła od kul lub wyniku poparzenia czy też przywalenia spadającymi fragmentami muru.”

Po kilku godzinach walki z płomieniami udało się ugasić kościół.

źródło: Książka “Reduta Magnet” Eugeniusz Ajewski “Kotwa”

Śladami Baszty…

Pułkownik “Daniel” dowódca “Baszty, po utrzymaniu pierwotnego terenu, postanowił rozszerzyć obszar posiadany przez powstańców. Niemcy utrzymywali linie ostrzału wzdłuż ul. Puławskiej, odcinając dojście do Dolnego Mokotowa. Powstała barykada wzdłuż Puławskiej, przy ul. Dolnej i Racławickiej.

“ Barykada przy ul.Puławskiej/ róg Dolnej była umocniona, a pole przed nią zaminowane. któregoś dnia ujrzeliśmy jakąś starszą wiekiem babinę idącą spokojnie prosto przed na zaminowane pole. ze wszystkich stron rozległy się okrzyki ostrzegające. Babina wpadła w panikę. Nie wiedziała co ma ze sobą zrobić. Pod wpływem całej tej atmosfery zadarła swoją długą sięgającą ziemi spódnicę i zaczęłą skakać jak młoda kózka. Ze wszystkich ust wydarły się okrzyki zgrozy. Przecież miny talerzowe przeciwczołgowe ułożone były co metr- w szachownicę. Musi więc rozhisteryzowana babina za chwilę na którąś trafi. ale ona skakała dalej ruchami konika szachowego, dwa skoki w przód, jeden w bok. Aż trudno sobie wyobrazić, żeby taka prosta babina tak dobrze znała ruchy konika szachowego, a jednak… wyszła z tej opresji cało.

źródło: Książka “Reduta Magnet” Eugeniusz Ajewski “Kotwa”

szkic barykady z książki “Reduta Magnet” Eugeniusz Ajewski “Kotwa”

Śledź dalej…

1.Tablice pamiatkowe związane z powstaniem wewnątrz kościoła http://www.sppw1944.org/index.html?/mapa_koscioly2/m_05.html

2.Tabliczka na kościele, z widocznymi śladami po kulach.

Następny adres: Poczta przy ul. Chełmskiej 29

Dla spacerowiczów wirtualnych: Następny kod to: Ranni

Otwórz w Google Maps