VOLKSWAGEN

Śladami miejsca…

,,24 września to już zamierzony, zaplanowany i starannie przygotowany przez Niemców szturm na Mokotów, 24-27 września to właściwie były ostatnie dni Mokotowa. 24 września udało się nam obronić rejon Królikarni. Szkoła na Woronicza miał znowu swe miejsce w historii - przechodziła z rąk do rąk siedem razy będąc ważnym punktem oporu. Niestety 26 września niemieckim jednostkom pancernym udało się w końcu przebić od zachodu w Aleje Niepodległości na wysokości Malczewskiego i Naruszewicza. Groziło to odcięciem szkoły na Woronicza. W końcu ostatnia jej załoga wycofała się pozostawiając wielu poległych.”

Śladami Baszty…

Gdy nacierający podchodzili już pod budynek szkoły pojawiło się kilka samochodów ciężarowych, które odwiozły SS-manów pod ciągłym ogniem powstańców. Część Niemców wycofała się przez skarpę w kierunku ul. Belwederskiej, nieduża grupa ukryła się w budynku przy Puławskiej róg Naruszewicza. W dwa dni później zostali wzięci do niewoli przez żołnierzy z kompanii B-2. W walce tej zdobyto: 2 moździerze, 1 granatnik, kilka karabinów, sporo amunicji, 5 kg materiałów wybuchowych, 40 rowerów, 3 samochody - w tym jeden osobowy czarny Steyr 220 w wersji kabriolet, oraz dobrze zaopatrzony magazyn żywnościowy.

Żołnierze z “Baszty” przy niemieckim samochodzie terenowym Volkswagen “Kübelwagen” Typ 82 [Kfz. 2/40].

11.VIII.1944 samochód zdobyła… dziewczyna! “Grenadier” - Teresa Suchecka z III plutonu kompanii B-3, zajmującej placówkę przy ul. Puławskiej 162. Pojazd prowadzony przez kierowcę nie znającego miasta nadjechał od strony Piaseczna. “Grenadier”, odziana w ciężki hełm wyskoczyła na jezdnię i zatrzymała samochód. Po chwili w jej kierunku posypały się pociski wystrzelone przez kolegów z B-3, którzy jej nie rozpoznali! Niegroźną ranę otrzymał Niemiec-kierowca. Ogień przerwano, gdy któryś z powstańców rozpoznał dziewczynę… Za ten wyczyn strz. Teresa Suchecka została odznaczona Krzyżem Walecznych, a koledzy z plutonu - chyba w ramach przeprosin - podarowali jej dwa pistolety, w tym wysoko cenionego Visa…

Śledź dalej…

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/teresa-suchecka-nowak,1251.html

Następny adres: al. Niepodległości 52

Dla spacerowiczów wirtualnych: Następny kod to: Liceum

Otwórz w Google Maps